Kto zgubił kapelusz?

Kto zgubił kapelusz?

Autor: Aleksandra Struska-Musiał

Ilustrator: Dorota Rewerenda-Młynarczyk

Wydawnictwo: Bis

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 48

Oprawa: twarda

Wiek: 4 – 9 lat

Cena: 29,90 zł

Kategoria:  książki dla dzieci

 

Dziś za nami cudowny czas z książką, która stała się inspiracją do wykonania kartonowego zająca oraz zabawy sensorycznej. Ostatnio bawimy się symbolami świątecznymi - była już pisanka, kurczak, baranek, a dziś przyszła kolej na zająca. Wyciągnęliśmy chyba najpiękniejsza bajkę o zającu, która mamy w domu: "Kto zgubił kapelusz”. To bajka, przy której moje dziecko ciągle mówi: „czytaj, mama, czytaj”.

Wszystko zaczyna się na Chabrowej Łące, gdzie mieszka bohater naszej opowieści – zając. Pewnego pięknego dnia zając znajduje na łące haftowany kapelusz w marchewki, który przywiał wiatr Hulaka. Nie zastanawiając się długo zając postanawia odnaleźć właściciela kolorowego kapelusza, który najpierw zabiera do swojego domu, a potem daje ogłoszenie o znalezisku w poszukiwaniu właściciela. Wkrótce różne zwierzęta mieszkające w jego okolicy zaczynają go odwiedzać, aby zobaczyć piękny kapelusz namawiając go do tego, aby zatrzymał to znalezisko, jednak zając postanawia odnaleźć właściciela kapelusza. Podejrzewa, że może on mieszkać za rzeką w Bukowym Lesie. Zając nie ma odwagi się tam wybrać, ale chęć oddania kapelusza właścicielowi jest silniejsza aż w końcu znajduje siłę w sobie, aby  zrealizować swój zamiar. Co go spotka w nieznanym lesie? Tę opowieść musicie przeczytać sami. W każdym razie książka porusza fabułą, żywymi dialogami, płynnością akcji, a uroku dodają jej piękne, artystyczne ilustracje, obok których nie można przejść obojętnie. Na uwagę zasługuje fakt, że książka została wydana bardzo starannie, w grubej oprawie, na grubszym i gładkim papierze, a zatem jest bardzo przyjemna w odbiorze nie tylko dla dzieci.

Dlaczego jeszcze warto po nią sięgnać, mimo że od premiery minęło już trochę czasu? To ponadczasowa opowieść o wielu wartościach, które można przekazać dzieciom takich jak poszukiwanie przyjaźni, poczucie obowiązku, przełamywanie stereotypów, odwadze, uczciwości, gościnności, różnorodności. Opowieść tę czyta się jednym tchem, nie można jej odłożyć bez doczytania do końca, a w dodatku można do niej powracać wielokrotnie. Tego właśnie chcą dzieci, które mogą się przekonać za pomocą tej książki jak bardzo się różnimy i mamy różne osobowości, plany, sposób postępowania. Książka ma przepiękne bajkowe ilustracje i warto ją czytać z dziećmi jak najczęściej.  

Zerknijcie też na naszą zabawę i sensorycznego zająca, którego wykonaliśmy z kartonu, płatków i pomponów. 😊









Komentarze

Popularne